تبلیغات
گروه تئاتر کتل تبریز - وارلیق
چهارشنبه 3 خرداد 1385

وارلیق

   نوشته شده توسط: یعقوب صدیق جمالی    نوع مطلب :یادداشتهای روزانه ،

توهین به هر كدام از اقوام ایرانی توهین به تمام ملت ایران است.
توهین و تحقیر قومیت‌‏ها كه هر از چندگاهی از طریق رسانه‌‏های عمومی و ملی دنبال می‌‏شود، متاسفانه در روزهای گذشته از روزنامه دولتی دوباره سر برآورد و موجب توهین به فرهنگ، تمدن، زبان و تاریخ آذربایجان گردید.
 این عمل غیراخلاقی و غیرحرفه‌‏ای كه با چاپ كاریكاتوری موهن عینیت یافته است، در ادامه پروژه‌‏ای است كه از واقعیت‌‏های جامعه ایران كه در یك نگاه دموكراتیك، فرصت و زمینه همبستگی و وحدت ملی است، سوءاستفاده كرده و صفحه‌‏ای دیگر بر بی‌‏تدبیری‌‏ها كه جامعه ایران هزینه آن را می‌‏پردازد، افزود.
به راستی این كدامین دست ناپاك است كه از آستین روزنامه متعلق به دولت بیرون آمده و كاسه صبر و تحمل مردم غیرتمند آذربایجان را لبریز كرده است.
 آنچه روشن و مبرهن است، این است كه سرمایه‌‏های فرهنگی اقوام به یك باره به وجود نیامده است كه با حركت‌‏هایی نظیر حركت سخیف یک روزنامه از بین برود.
واقعیت این است كه شكوه و بزرگی شیرمردان و شیرزنان آذربایجان مقوله‌‏ای نیست كه نیاز به تعریف و تمجید دوباره داشته باشد.
نگاهی گذرا به تاریخ معاصر ایران به خصوص جنبش مشروطه‌‏طلبی كه در صد سالگی آن قرار داریم، قیام عظیم مردم قهرمان تبریز در 29 بهمن سال 1356 و دلاوری‌‏ها و جانفشانی‌‏های مردم آذربایجان در طول جنگ تحمیلی، نمود عینی آزادی‌‏خواهی و روشنفكری ترك‌‏ها و دفاع آنان از تمامیت ارضی و وحدت ملی است بنابراین آنچه مظلوم واقع شده است، اخلاقیات و اصول اولیه یك زندگی جمعی است.
ما هنرمندان گروه تئاتر کتل  ضمن محكوم نمودن شدید این حركت غیرمدنی اعلام می‌‏داریم كه حلاوت و شیرینی پیشرفت‌‏های  دست آمده ، زمانی به ذائقه مردم خوشایند خواهد بود كه ارزش، كرامت و حرمت آنها حفظ شده و به سرمایه‌‏های فرهنگی مردم به دیده اهمیت و اعتبار نگریسته شود و دموكراسی به عنوان تنها راه نجات ملت در اولویت و اهمیت باشد.
نهضت های ملی‌ در آذربایجان هیچ وقت جدا از ترقی‌ خواهی‌ و دموکراسی و انسان دوستی‌ و برابری ملی‌ نبوده و در آینده نیز مطمئنا نخواهد بود .
سهند شاعر نامدار ترک در همین تبریز، با شعری خیلی‌ ساده و در عین حال عمیقا انسانی‌ روح حرکت و خاصیت هر انسان ترک را گفته است .

من دئمیرم اوستون نژاد دانام من    ( من نمی گویم که از یک نژاد برترم )

من دئمیرم ائللریم ائللردن باشدیر     ( من نمگویم قوم من سرتر از تمامی اقوام است)

منیم مسلكیمده ، منیم یولومدا            ( در مسلک من و در راه و آیین من )

ملت لر هامیسی دوستدور قارداشدیر    ( تمامی ملتها با هم دوست و برادرند.)