تبلیغات
گروه تئاتر کتل تبریز - نگاهی به تئاتر ایران در سال 1384
سه شنبه 22 فروردین 1385

نگاهی به تئاتر ایران در سال 1384

   نوشته شده توسط: حمید بالغ    نوع مطلب :یادداشتهای روزانه ،

نگاهی به تئاتر ایران در سال 1384
 
جواد اعرابی
کارشناس تئاتر

خانه هنرمندان ایران محل برگزاری جشنهای تئاتر 
سال ۸۴ تجربه دو سیاست فرهنگی برای تمامی شئون فرهنگ و هنر در ایران بود که دولت قبل تقریباً در نیمه اول سال مسند سیاست گذاری را به دولت جدید واگذار کرد.
سیاست دولت خاتمی به ویژه در دولت اول تسهیل کننده راه آفرینش اثرات هنری اعلام شد(عطا الله مهاجرانی در دوران وزارت خود بیان کرده بود که اهالی فرهنگ وهنر میزبان هستند و سیاستمداران میهمان). هرچند این سیاست در دولت دوم خاتمی با تغییر وزیر ومعاونان تا حدودی تعدیل شد.

اما دولت جدید با وعده حمایت از وضعیت رفاهی هنرمندان و نوید آنکه دولت جدید نیازمند تولید و خلق آثار هنری بسیار افزونتر از آنچه که رایج است، تلاش کرد تا حدود زیادی نگرانی های اهالی فرهنگ و هنر را کاهش دهد. هرچند که ..............

نگاهی به تئاتر ایران در سال 1384
 
جواد اعرابی
کارشناس تئاتر

خانه هنرمندان ایران محل برگزاری جشنهای تئاتر 
سال ۸۴ تجربه دو سیاست فرهنگی برای تمامی شئون فرهنگ و هنر در ایران بود که دولت قبل تقریباً در نیمه اول سال مسند سیاست گذاری را به دولت جدید واگذار کرد.
سیاست دولت خاتمی به ویژه در دولت اول تسهیل کننده راه آفرینش اثرات هنری اعلام شد(عطا الله مهاجرانی در دوران وزارت خود بیان کرده بود که اهالی فرهنگ وهنر میزبان هستند و سیاستمداران میهمان). هرچند این سیاست در دولت دوم خاتمی با تغییر وزیر ومعاونان تا حدودی تعدیل شد.

اما دولت جدید با وعده حمایت از وضعیت رفاهی هنرمندان و نوید آنکه دولت جدید نیازمند تولید و خلق آثار هنری بسیار افزونتر از آنچه که رایج است، تلاش کرد تا حدود زیادی نگرانی های اهالی فرهنگ و هنر را کاهش دهد. هرچند که به نقش هدایتگری دولت در تولید این آثار تاکید می شود.

محمد حسین صفار هرندی همچون سید محمد خاتمی از روزنامه کیهان به مسند وزارت ارشاد رسید. با ابقای محمد حسین ایمانی خوشخو در سمت معاونت هنری نشان از عدم تغییرات بسیار در زمینه تئاتر داشت.

رویدادهای سال ۸۴

عدم برگزاری جشنواره بین المللی عروسکی که از سال پیش مقرر شده بود به جای دوسالانه، سالانه برگزارشود، فوت مصطفی اسکویی، مهین اسکویی، غلامرضا طباطبایی و رضا سعیدی از رویدادهای سال ۸۴ بودند.

خانه تئاتر در سال ۱۳۸۴

مهین اسکویی (1384-1309) - عکس از مسعود سهیلی  برگزاری اولین دوره جشن های خانه تئاتر در اردیبهشت ماه در پاسداشت رو ز جهانی تئاتر، انتخابات هئیت مدیره مرکز ملی تئاتر ایران وابسته به انستیتو بین المللی تئاتر( ITI ) زیر مجموعه یونسکو، مراسم کلنگ زدن محل جدید خانه تئاتر با حضور وزیر ارشاد و انتخابات هئیت مدیره مرکزی خانه تئاتر از رویدادهای مهم تئاتردر سال ۸۴ بودند که در خانه یا توسط خانه تئاتر رقم خورد.

انتخابات هئیت مدیره خانه تئاتر

روز ۲۰ اسفندماه ۸۴ زمان برگزاری مجمع عمومی سالیانه خانه تئاتر و پایان دوره کاری هئیت مدیره قبلی بود. این مجمع برخلاف دوره های قبل به حد نصاب لازمه رسید. پیش ازاین دلیل به حد نصاب نرسیدن مجمع را نزدیکی زمان آن به عید نوروز و حجم فعالیت های حرفه ای اعضا در این زمان خاص، عنوان می شد.

ولی شاید تشکیل این مجمع در دوراول و زمان مقرر قانونی خبر از روشن شدن جایگاه ویژه خانه تئاتر در جامعه تئاتری ایران دارد.

نتیجه رای گیری برای تعیین هئیت مدیره جدید از این قراربود: ۱- عزت الله انتظامی ۲- ایرج راد۳- کاظم هژیر آزاد ۴- بهزاد فراهانی ۵- اصغر همت ۶- حمید مظفری ۷- قطب الدین صادقی (اعضای اصلی هیئت مدیره) ۸- کیومرث مرادی ۹- محمد علی ساربان ۱۰- الهام پاوه نژاد (اعضای علی البدل هیئت مدیره) و علی بی غم به عنوان بازرس اصلی و جواد اعرابی به عنوان بازرس علی البدل.

 
عزت الله انتظامی بار دیگر به ریاتس هیئت مدیره خانه تئاتر برگزیده شد

پیش ازآغاز رای گیری ایرج راد مدیرعامل خانه تئاتر و علی بی غم بازرس خانه تئاتر طبق روال مجامع عمومی گزارش دوره ای خود را برای مجمع قرائت کردند.

بخشهایی از این گزارش بدین شرح بود:
۱- تنظیم قرارداد تیپ برای ارائه به مرکز (این قرارداد به خاطر عدم بودجه لازمه هنوز به جریان نیافته است. این قراردادها به گونه ای تنظیم شده است که به استانداردهای حرفه تئاتر نزدیک است.)
۲- تفاهم نامه با فرهنگستان هنر
۳- برگزاری هفته چخوف
4- خرید مکان دائم برای خانه تئاتر
5-- پیوستن به صندوق هنرمندان و نویسندگان
۶- بیمه نمودن حدود ۷۰۰ عضو خانه تئاتر
۷- چاپ سه شماره نشریه خانه تئاتر
8- دیدار نمایندگان خانه تئاتر با شهردار برای در اختیار گرفتن دوسوله باغ هنرمندان
۹- رایزنی با سازمان فرهنگی – هنری شهرداری تهران برای استفاده حرفه ای از سالن های فرهنگسراها
۱۰- تاسیس سه انجمن تئاتر کودک ونوجوان، حرکات موزون، آهنگسازان ونوازندگان
۱۱- کمک به تشکیل مرکز ملی تئاتر ایران وابسته به انستیتو بین المللی تئاتر ( ITI زیر نظر یونسکو )
۱۲- برگزاری اولین دوره مسابقه نمایشنامه نویسی پارسی زبانان
۱۳- برگزاری جشن های خانه تئاتر
۱۴- برگزاری مراسم یادبود حسین پناهی، مصطفی اسکویی و مهین اسکویی
۱۵- نامه عزت الله انتظامی به مجلس جهت افزایش بودجه تئاتر و...

  نمایی از صحنه برگزاری مراسم اختتامیه جشنواره تئاتر فجر

انتخابات مرکز ملی تئاتر ایران وابسته به انستیتو بین المللی تئاتر( ITI ) در۱۳ اسفند ماه ۱۳۸۴ و کلنگ زدن خانه تئاتر در ۱۵ اسفندماه ۱۳۸۴ از آخرین اقدامات هئیت مدیره پیشین بود.

تلاش برای تشکیل مرکز ملی تئاتر وابسته ( ITI ) و تدوین اساسنامه داخلی آن با توجه به اساسنامه اصلی در تابستان ۸۴ با کوشش و برنامه ریزی خانه تئاتر آغازشد. تاپیش ازاین مدیران دولتی در این امر دخالت داشتند که کاملاً مغایر با اهداف و اساسنامه اصلی ( ITI ) بود.

انستیتو بین المللی تئاتر( ITI ) تنها رابط تئاتری یونسکو با کشورهای جهان است. این انستیتو با هدف تبادل فرهنگی بین کشورها وارتقای آموزش تئاتر در سراسر جهان و اطلاع رسانی در میان آنها شکل گرفته است. بورسیه های تحصیلی برای جوانان، کارگاههای آموزشی (ورک شاپ) و سمینار برای اساتید و پژوهش گران رشته نمایش از برنامه های رایج این انستیتو می باشد.

با فرا خوان خانه تئاتر در تابستان ۸۴ از دست اندرکاران تئاتر در سراسر ایران و تشکیل اولین مجمع عمومی هیئت موسس از میان داوطلبین برگزیده شدند تا برای اولین بار اساسنامه توسط خود دست اندرکاران تئاتر نوشته شود.

این هئیت که شامل حمید مظفری، بهزاد فراهانی، سهراب سلیمی، محمد یعقوبی، مریم معترف، محمد رضا خاکی، مسعود دلخواه، کاظم هژیرآزاد، منصور خلج و آتیلا پسیانی بود، اساسنامه را آماده کردند و در ۹ بهمن ماه ۱۳۸۴ به تصویب مجمع عمومی رساندند.

در روز ۱۳ اسفندماه فراخوان برای تشکیل مجمع عمومی جهت انتخاب هئیت مدیره داده شد، و در این روز قطب الدین صادقی، بهزاد فراهانی، عباس جهانگیریان، دیداررزاقی، فرشید ابراهیمیان، کمال الدین شفیعی، بیژن نوذری، عباس شادروان، مسعود موسوی و ناصح کامکاری به عنوان اعضای اصلی و علیرضا دریابیگی ، حمید لیقوانی و یاسر نیک صفت به عنوان اعضای علی البدل هیئت مدیره انتخاب شدند. فرحناز اصغری به عنوان بازرس اصلی و بابک والی به عنوان بازرس علی البدل برگزیده شدند.

سالن های فعال نمایشی در سال ۸۴

مهتاب نصیرپور و ترانه علیدوستی (چپ) در نمایش فنر  

مجموعه تئاتر شهر بهمچنان میزبانی بیشترین نمایش اجرا شده را بر عهده داشت. حتی تالارهای سنگلج و مولوی نسبت به سال پیش کمتر در این سال کمک مجموعه تئاتر شهر بودند.

تالار هنر کماکان مانند سالهای پیش تنها وپژه نمایش های کودک ونوجون بود و سالن اپرای عروسکی فردوسی کماکان با اپرای رستم و سهراب به کار خود دراین سال نیز ادامه داد.

از نمایش های اجراشده در سالن های مجموعه تئاترشهر می توان ازاین آثار نام برد:

چشم اندازی از پل اثر آرتورمیلر( کارگردان: منیژه محامدی)، پنجره ها ( ک: فرهاد آئیش)، مجلس شبیه در ذکر استاد نوید ماکان ( بهرام بیضایی)، یک زن، یک مرد ( ک: آزیتا حاجیان برمبنای نمایش زن نیک ایالت سچوان) ، ملودی شهربارانی اثر اکبررادی ( ک: هادی مرزبان) و عادل ها (ک: قطب الدین صادقی) در سالن اصلی.

فنز( ک: محمد رحمانیان)، تئاتربی حیوان(ک: محمود عزیزی)، سانتاکروزاثری از ماکس فریش( ک: هما روستا)، دن کامیلو ( ک: کورش نریمانی)، تهران زیر بال فرشتگان ( ک: نادربرهانی مرند)، ژولیوس سزار به روایت کابوس ( ک: کیومرث مرادی) و ایکارو (ک: بهروز غریب پور) در سالن چهارسو.

مسعود رایگان در نمایش رویای یک عکس - عکسها از ناصر عرفانیاندن کیشوت ( ک: اصغر دشتی)، درمیان ابرها(ک: امیر کوهستانی)، آواژیک ( ک: پانته آ بهرام)، حقیقت اینه که خورشید دورما می گرده( ک: سیامک احصایی)، روزی روزگاری آبادان (ک: حمید آذرنگ)، خانم سرگرد بارابارا اثری از برنارد شاو (ک: مهرداد رایانی مخصوص)، ویتسک ( ک: مسعود دلخواه)، حلاج ( ک: سیاوش طهمورث)، بازگشت به خان نخست ( محمد رضایی راد) و آنوا ( ک: داود دانشور) درسالن قشقایی.

تنها راه ممکن ( ک: محمد یعقوبی)، یک شب دیگر بمان سیلویا( ک: چیستا یثربی)، خرس و خواستگاری ( حسن معجونی)، شما خانمی با مانتوی آبی ندیدید؟ ( ک: رحیم نوروزی)، تکیه ملت ( ک: حسین کیانی) و خرده جنایت های زن و شوهری ( ک: سهراب سلیمی) در سالن سایه.

نمایشنامه خوانی

در سال ۸۴ فرهنگسرای نیاوران و تالار مولوی در زمینه نمایشنامه خوانی فعال بودند. کانون نمایشنامه نویسان خانه تئاتر طبق روال۴سال گذشته نیز علاوه برنمایشنامه خوانی ماهی یکبار در خانه هنرمندان، یک روز در ماه هم در خانه تئاتر برای این کار اختصاص داد.

نمایشنامه خوانی در تالار مولوی به شکل مسابقه برگزارشد که ۲۶ اسفند ۸۴ از این افراد تقدیر شد.

نویدهای سال ۸۴

افزایش بودجه تئاتر در سال ۸۵، در اختیار گذاشتن دوسوله در باغ هنر و سالن های سازمان فرهنگی و هنری شهرداری وساختمان باغ صبا به اجراهای تئاتری توسط شهرداری و پرداخت بخشی از بدهی های هنرمندان تئاتر در آخرین روز کاری اسفندماه و وعده تسویه حساب نهایی در اولین فرصت از نویدهایی بود که در سال ۸۴ دست اندرکاران تئاتر ایران دریافت کردند.