تبلیغات
گروه تئاتر کتل تبریز - در حق نمایش خیابانی ظلم شده است
شنبه 3 دی 1384

در حق نمایش خیابانی ظلم شده است

   نوشته شده توسط: حمید بالغ    نوع مطلب :یادداشتهای روزانه ،

مدیر كل اداره هنرهای نمایشی در حاشیه برگزاری جشنواره نمایش‌های خیابانی در مریوان:
در حق نمایش خیابانی ظلم شده است

حسین پارسایی مدیركل اداره كل هنرهای نمایشی دیشب در میان هنرمندان شهرستانی نمایش خیابانی حاضر در مریوان حاضر شد و به پرسش‌های هنرمندان پاسخ داد.
به گزارش خبرنگار اعزامی سایت ایران تئاتر به مریوان، مدیركل اداره هنرهای نمایشی كه ابتدا و در بدو ورود به مریوان به تماشای نمایش‌های در حال اجرا ایستاد و سپس در جلسه پرسش و پاسخی كه با حضور هنرمندان شهرستانی نمایش خیابانی برگزار شد، گفت:«تئاتر خیابانی به عنوان یك تئاتر كاربردی و تاثیرگذار بر آحاد مردم احتیاج به ....................

مدیر كل اداره هنرهای نمایشی در حاشیه برگزاری جشنواره نمایش‌های خیابانی در مریوان:
در حق نمایش خیابانی ظلم شده است

حسین پارسایی مدیركل اداره كل هنرهای نمایشی دیشب در میان هنرمندان شهرستانی نمایش خیابانی حاضر در مریوان حاضر شد و به پرسش‌های هنرمندان پاسخ داد.
به گزارش خبرنگار اعزامی سایت ایران تئاتر به مریوان، مدیركل اداره هنرهای نمایشی كه ابتدا و در بدو ورود به مریوان به تماشای نمایش‌های در حال اجرا ایستاد و سپس در جلسه پرسش و پاسخی كه با حضور هنرمندان شهرستانی نمایش خیابانی برگزار شد، گفت:«تئاتر خیابانی به عنوان یك تئاتر كاربردی و تاثیرگذار بر آحاد مردم احتیاج به رویكرد علمی و توجه جدی دارد.»
وی در ادامه افزود:«به نظرم می‌آید باید ماحصل تجربیات دوستان در حوزه نمایش خیابانی را با یك رویكرد علمی مورد آسیب شناسی قرار بدهیم. بسیاری از نمایش‌هایی كه شما به اسم تئاتر خیابانی در معرض دید عموم قرار می‌دهید قابل بررسی است. بخشی از آن‌ها تئاتر خیابانی نیستند و از معیارهای تئاتر خیابانی فاصله گرفته‌اند. تئاترهای صحنه‌ای با قابلیت‌های صحنه‌ای هستند كه در خیابان اجرا می‌شوند.»
وی خاطر نشان كرد:«ما بیش از هر چیز به جای واژه تئاتر خیابانی احتیاج به نمایش خیابانی داریم برخوردار از خورده فرهنگ‌ها، آئین‌ها و ظرافت‌هایی كه به تئاتر خیابانی مرتبط باشد.»
حسین پارسایی تصریح كرد:«من، نمایش‌های خیابانی زیادی دیده‌ام، به نظرم می‌رسد ظرفیت و پتانسیلی كه در بچه‌های خیابانی نمایش ایران وجود دارد كم از ظرفیت‌های بین‌المللی نیست. اما این پتانسیل مطالعه نشده و كاملاً ذوقی است و گاه اتفاقاتی می‌افتد كه یك كپی برداری ناشیانه است.»
مدیركل اداره هنرهای نمایشی در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت:«امروز كه لحظاتی از كارها را دیدم باز ایمان آوردم كه همچنان جای مضامین و مفاهیمی كه برخوردار از فرهنگ ایرانی است در نمایش خیابانی خالی است. نمایشی كه این قابلیت را دارد كه سرمایه اصلی خودش یعنی مخاطب را در آن واحد جذب كند.»
وی افزود:«نمایش خیابانی این امكان را دارد كه ما به عنوان هنرمند، فارغ از هرگونه رنگ و ریا به سوی مخاطب برویم و مخاطب را جذب كنیم، فكر می‌كنم این سرمایه و پتانسیل معنوی می‌بایست بیش از گذشته احیاء شود. نمایش خیابانی باید ساز و كار خود را پیدا كند. نقاط تاثیرگذار خود را بیابد و از این ظرفیت بهره‌برداری كند.»
پارسایی در بخش دیگری از صحبت‌هایش خاطر نشان كرد:«من حمایت صد در صد اداره كل هنرهای نمایشی و توجه به تئاتر شهرستان‌ها را كه یك گونه آن نمایش خیابانی است اعلام می‌كنم و افتخار خود من این است كه یك بچه شهرستانی زخمی تئاتر هستم. من هم مثل شما در دخمه‌های تئاتری تمرین كرده‌ام. من هم با كمبود امكانات رشد كرده‌ام و افتخارم این است كه خودم را در هویتی كه به تئاتر داده می‌شود شریك بدانم.»
وی در ادامه گفت:«در حق نمایش خیابانی ظلم شده است. شما هیچ نشست علمی در این سال‌ها نداشتید و من كمتر حضور بین‌المللی در عرصه نمایش خیابانی دیده‌ام. من كمتر دیده‌ام سمینار یا نشستی كه در آن چند نمونه نمایش خیابانی موفق خارج از كشور همراه با نقد و كنكاش در یك ورك شاپ تشكیل شود و از شما دعوت صورت بگیرد و كمتر كتابی درباره نمایش خیابانی دیده‌ام.»
گفتنی است اولین جشنواره سراسری نمایش خیابانی از 30 آذر در شهر مریوان آغاز شد و تا دیروز ادامه داشت.