تبلیغات
گروه تئاتر کتل تبریز - یادداشتی در رثای استاد
جمعه 25 آبان 1386

یادداشتی در رثای استاد

   نوشته شده توسط: یعقوب صدیق جمالی    نوع مطلب :یادداشتهای روزانه ،

مرحوم استاد اسد صادقی

 

 هرگز از مرگ نهراسیده ام

اگرچه دستانش از ابتذال شكننده تر بود

باری هراس من

همه از مردن در سرزمینی است

 كه مزد گوركن

از بهای آزادی آدمی افزون باشد.

                                    (( احمد شاملو ))

آقای صادقی سلام، منم یعقوب، یعقوب صدیق جمالی. همان دانش آموز كلاس سوم راهنمایی كه اول بار ورق پاره های اشتیاقش را به ادعای نمایشنامه بودن به بزرگ منشی نگاهتان سپرد ودر همان دیداراول آموخت كه قدم نهادن در طریق مطهر هنر نمایش شرافت می طلبد وصداقت وبزرگواری و عزت نفس.

امروز پانزده سال ازآن دیدار می گذرد و من و تمام هم نسلانم در این پانزده سال از شما آموختیم كه صداقت و یكرنگی برترین صفت انسانی است. از شما كه پاك ترین قسمتان جان دلبندان پاره تنتان بود: سحر و شبنم.

خواهرانم سحر و شبنم عزیز

بی شك شما تا به امروز نمی دانستید كه خواهران و برادران بسیاری دارید، خواهران و برادرانی كه اگر چه از گوشت و خون شما نیستند اما هر یك از آنان چون شما تربیت یافته ی مكتب مردی هستند كه شرف و شرافت بزرگترین و گرانبهاترین سرمایه ی زندگی اش بود. مردی كه هرگز و به هیچ بهایی سلامت و عزت نفس خود را به بازار دریوزگی حراج نكرد و تصویر شفاف انسانی اش هیچگاه در آیینه ی روزگار به غبار تملق و چاپلوسی آلوده نگشت.

خواهرانم،اگر شما پدری مهربان را از دست داده اید ما نیز برادر،پدرو معلم خویش را از كف داده ایم.آقای لزیری، برادر كه می گویم منظورم شمایید و پایاب و حمیدی و قهرمانی واخی وولیزاده وكوهپایه. راستی كسی قبه زرین را ندیده است؟ خدا كند چشمانمان به چشمان محمود قبه زرین نیفتد، چه كسی را یارای ان خواهد بود كه به داداش محمود بگوید اسد دیگر نیست.

آقای صادقی

انجمن نمایش تبریز اتاق ندارد! تا عكس مهربانت را كنار عكس "حسین كسری" بر دیوار آن بیاویزیم، اما خوشبختانه هنوز كسی را جرات تخلیه ی عدوانی دل ها نیست.

استاد

تصویر مهربان و صادقت را بر دیوار دل هامان خواهیم آویخت تا شرافت و صداقت انسانی همراه با هنر و معرفت متعالی آن نقشی جاودانه بیابند.

بار الهی

با اسد صادقی مهربان باش، به خاطر پدر بودنش، به احترام معلم بودنش و به حرمت سعی سالیانش در خردورزی و اندیشه پروری كه هدف متعالی توست از آفرینش نوع بشر....

راستی استاد

بهرام بیضایی افرا را از چهام آذرماه اجرا خواهد نمود اما افسوس كه تو دیگر نیستی.